Najlepsza karma dla psa alergika

karma dla psa alergika

Każdy właściciel psa pragnie aby jego pupil cieszył się długim zdrowiem. Czasem zdarza się jednak, że mimo naszych starań pies zaczyna czuć się coraz gorzej, cierpieć z powodu biegunki lub swędzących zmian skórnych. Przyczyną schorzeń są różnego rodzaju alergie spowodowane najczęściej nieprawidłowym odżywianiem. Niektóre karmy bowiem mogą w swoim składzie posiadać produkty uczulające na które nasz podopieczny będzie źle reagował. Czasem przyczyną mogą być insekty, gdzie pomóc mogą krople na kleszcze. Jaka zatem jest najlepsza karma dla psa alergika? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Na początek należy zaznaczyć, że nie istnieją żadne leki, które mogłyby wyleczyć naszego podopiecznego z alergii. Jedynie odpowiednia dieta i stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii może uchronić naszego podopiecznego przed bolesnymi skutkami spożycia produktu, który go uczula. Jeśli zatem zauważymy, że u naszego podopiecznego zaczynają pojawiać się niepokojące objawy przypominające właśnie alergie należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy. Weterynarz, jeśli potwierdzi, że pies cierpi na alergię, zaleci mu odpowiednią dietę, która załagodzi objawy. Należy również pamiętać, że to, że pies nie ma w danym momencie alergii na dany produkt nie oznacza, że nie będzie miał w ogóle. Alergie mogą się bowiem w każdym momencie życia naszego podopiecznego. Dlatego tak ważne jest, aby ciągle kontrolować jak reaguje pies na spożywany przez siebie pokarm.

Najlepsza karma dla psa alergika to przede wszystkim taka, która w swojej nazwie ma słowo „hipoalergiczna”. Gdy na produkcie znajduje się taki napis możemy być pewni, że karma nie posiada składników, które najczęściej uczulają psy. Karmy hipoalergiczne są pozbawione najczęściej uczulających produktów takich jak zboża, nabiał, jaja czy niektóre mięsa.

pies alergik - jaka karma dla psa

W znacznie gorszej sytuacji są właściciele, którzy do karmienia swoich podopiecznych nie używają gotowych produktów a samodzielnie przygotowują posiłki. Oni również muszą dokładnie przeanalizować podawane swojemu zwierzakowi pokarmy po to aby wyeliminować z nich składniki powodujące uczulenie. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe wprowadzanie produktów i sprawdzanie czy nie wywołały u psa alergii. Można również bazować na liście produktów, które najczęściej wywołują alergię u psów (np. nabiał, zboża, jaja itp.), ale zdarza się, że danego czworonoga uczula całkowicie niestandardowy składnik.

Podsumowując najlepsza karma dla psa alergika to taka, która nie posiada w swoim składzie składników wywołujących alergii, zarówno skórnych jak i pokarmowych. Aby znaleźć taką karmę najlepiej udać się do weterynarza, który sprawdzi na jakie składniki uczulony jest nasz pies i na tej podstawie określi co powinna a czego nie powinna zawierać odpowiednia karma. Innym rozwiązaniem jest zakup karmy z dopiskiem „hipoalergiczna”, ale jest to rozwiązanie skuteczne jedynie w przypadku gdy pies uczulony jest na najbardziej standardowe składniki. Jeśli domyślamy się, że nasz pies boryka się z alergią możemy na własną rękę spróbować odnaleźć produkt, który jest za nią odpowiedzialny czyli zastosować tzw. dietę eliminacyjną. Wystarczy po kolei eliminować z diety poszczególne składniki i obserwować czy alergia ustąpiła. Jest to dużo prostsze w przypadku właścicieli, którzy pokarm dla swoich podopiecznych wykonują samodzielnie.