Babeszjoza – najważniejsze dane

Babeszjoza u pieska – sygnały i okoliczności dolegliwości, w jaki sposób działać?

Babeszjoza stanowi popularnie powstającą u psów chorobą odkleszczową. Skoro zatem zdarza nam się prowadzić naszego pupila na spacer do parku czy lasu, powinniśmy znać w jaki sposób wykryć jej zwiastuny. Prędko zdiagnozowana babeszjoza staje się realna do szczegółowego uzdrowienia. Niestety nie hospitalizowana potrafi doprowadzić natomiast do śmierci psa.

Przyczyny oraz zwiastuny przypadłości

Babeszjoza zagraża psom w każdym wieku, ale nadzwyczaj skłonne są czworonogi niedojrzałe, które są poniżej 8-go miesiąca istnienia. Powiększone niebezpieczeństwo zarażenia się obowiązuje też psów odmian: greyhound oraz pitbull. Przypadłość owa zwana jest również piroplazmozą i dodatkowo szkodzi swym czworonożnym przyjaciołom niestety nie zaledwie podczas sezonu letniego. Jeśli temperatura na dworze przekracza 5 stopni Celsjusza, piesek może prawdopodobnie zarazić się babeszjozą. Przeważnie wszak do zakażeń dochodzi wiosną oraz wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi pieska i dodatkowo przeżyje w nim więcej aniżeli dzień, choroba jest przekazana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się rozprzestrzeniać. W trakcie istnienia owego mechanizmu nierzadko dochodzi do dużych stanów zapalnych ważnych narządów. Pochodzi to zatem z walki układu odpornościowego z pierwotniakiem sprawiającym babeszjozę, plus z straty czerwonych krwinek. Wczesne sygnały infekcji pojawić się mogą wówczas po prawie 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, przemiana barwy moczu z żółtego na czerwony. Następnymi dowodami nie leczonej infekcji potrafią stanowić takie problemy jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli również dotrze do powikłań, możemy mieć do czynienia z: odchyleniami oddychania, odchyleniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydajnością nerek, obrzękiem kończyn, a finalnie, niestety ze śmiercią stworzenia.
kliknij tutaj aby kupić psie legowisko

Diagnoza

Najefektywniej wyszukać babeszjozę poprzez zrobienie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za dysfunkcję, możemy posiadać gwarancję co do określenia. W poszczególnych wypadkach szkodniki umieją nie być od razu wyraźne i dodatkowo przydatne staje się wzięcie pokaźniejszej ilości próbek krwi i zastosowanie pomocniczych badań.

Babeszjoza u psiaka: w jaki sposób działać?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie łatwe. Nie występuje bowiem jeden lek, który z swobodą zdeklasował tę dolegliwość. Działanie babeszjozy składa się z dostarczania antybiotyków, specyfików przeciw pierwotniakom, plus sterydów. Zdarza się jeszcze, że w efekcie straty czerwonych krwinek konieczna staje się transfuzja krwi. Kurowanie trwa od kilku dni do choćby kilku tygodni. Najciekawsze przewidywania są wówczas, gdy infekcja pozostanie znaleziona jeszcze dopóki dojdzie do ostrego ubytku czerwonych krwinek.